Zapraszamy na spotkanie z przyszłością: Ewa Kolczyk w podcaście Crazy Nauka!

Crazy Nauka, jeden z patronów mediowych IV edycji programu Girls Do Engineering i największy blog popularnonaukowy w Polsce, zaprosił do swojego podcastu Ewę Kolczyk, inicjatorkę programu Girls Do Engineering, na co dzień Senior Software Development Manager w Amazon Development Center Poland. 

AI bez stereotypów

Podczas rozmowy Ewa Kolczyk opowiedziała, jak wygląda praca nad technologią Alexa i nadanie jej cech ludzkich, nad czym pracują zespoły Amazon Development Center Poland. Nasza rozmówczyni przyznaje, że jest to wyzwanie nie tylko techniczne, ale także etyczne i społeczne. Jak bowiem kształtować osobowość asystentów głosowych, aby byli pomocni, przyjaźni i nie utrwalali stereotypów, na przykład płciowych? Odpowiedź na to pytanie ma ogromne znaczenie, zwłaszcza przy tworzeniu rozwiązań dla szerokiej grupy użytkowników.

Urządzenie Amazon Echo Show z wbudowaną technologią Alexa – źródło: archiwum własne

Ewolucja asystentów głosowych

Kilka lat temu większość wirtualnych asystentów miała domyślnie kobiece głosy. Dlaczego wystąpił taki trend i jak zaczęła się zmiana, dzięki której dziś Alexa mówi również męskim głosem? Co pozwala nam dziś prowadzić z asystentami głosowymi niemal ludzkie konwersacje? O tym usłyszycie w rozmowie Ewy Kolczyk z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi, gospodarzami podcastu.

Potrzeba kobiecej perspektywy w technologii AI

Rozwijanie sztucznej inteligencji wymaga większego zaangażowania kobiet, ich unikalne perspektywy i umiejętności są nie do zastąpienia. Należy dążyć do zapewnienia równych szans, wszystkim zainteresowanym rozwijaniem AI i nie powielać ograniczających stereotypów. Programy, takie jak Girls Do Engineering, które wspierają równość płci w dziedzinie nauki i technologii, pełnią ważną rolę w zwiększaniu inkluzywności świata inżynierii. Zainteresowaliśmy Was? Posłuchajcie całej rozmowy na platformie Spotify i Youtube.

Kontakt

Kontakt do organizatora

Kontakt dla mediów

© 2023 Projekt strony internetowej wykonany przez: home.pl

Skip to content