Crazy Nauka, jeden z patronów mediowych IV edycji programu Girls Do Engineering i największy blog popularnonaukowy w Polsce, zaprosił do swojego podcastu Ewę Kolczyk, inicjatorkę programu Girls Do Engineering, na co dzień Senior Software Development Manager w Amazon Development Center Poland.
AI bez stereotypów
Podczas rozmowy Ewa Kolczyk opowiedziała, jak wygląda praca nad technologią Alexa i nadanie jej cech ludzkich, nad czym pracują zespoły Amazon Development Center Poland. Nasza rozmówczyni przyznaje, że jest to wyzwanie nie tylko techniczne, ale także etyczne i społeczne. Jak bowiem kształtować osobowość asystentów głosowych, aby byli pomocni, przyjaźni i nie utrwalali stereotypów, na przykład płciowych? Odpowiedź na to pytanie ma ogromne znaczenie, zwłaszcza przy tworzeniu rozwiązań dla szerokiej grupy użytkowników.
Ewolucja asystentów głosowych
Kilka lat temu większość wirtualnych asystentów miała domyślnie kobiece głosy. Dlaczego wystąpił taki trend i jak zaczęła się zmiana, dzięki której dziś Alexa mówi również męskim głosem? Co pozwala nam dziś prowadzić z asystentami głosowymi niemal ludzkie konwersacje? O tym usłyszycie w rozmowie Ewy Kolczyk z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi, gospodarzami podcastu.
Potrzeba kobiecej perspektywy w technologii AI
Rozwijanie sztucznej inteligencji wymaga większego zaangażowania kobiet, ich unikalne perspektywy i umiejętności są nie do zastąpienia. Należy dążyć do zapewnienia równych szans, wszystkim zainteresowanym rozwijaniem AI i nie powielać ograniczających stereotypów. Programy, takie jak Girls Do Engineering, które wspierają równość płci w dziedzinie nauki i technologii, pełnią ważną rolę w zwiększaniu inkluzywności świata inżynierii. Zainteresowaliśmy Was? Posłuchajcie całej rozmowy na platformie Spotify i Youtube.