Półmetek IV edycji programu: uczestniczki tworzą własne aplikacje przy wsparciu inżynierek i inżynierów ADCP

Na półmetku IV edycji programu “Girls Do Engineering” uczestniczki rozpoczęły prace nad własnymi aplikacjami oraz uczestniczyły w warsztatach Pythona na Raspberry Pi. To wydarzenie, podobnie jak pozostałe z serii, stanowi kamień milowy w kształceniu i inspiracji młodych kobiet do rozwijania swoich pasji i umiejętności w dziedzinie inżynierii i technologii. 

Kobiety w branży technologicznej 

“Warsztaty Raspberry Pi były magiczne i pokazały, jak wiele mogą wnieść kobiety do branży technologicznej, bo budowanie różnorodnych zespołów przekłada się na rozwój innowacji, kreatywności i tworzenie rozwiązań dostosowanych do różnych grup społecznych. Mam nadzieję, że doświadczenie to rozpaliło ciekawość uczestniczek do dalszego poznawania Pythona i stanie się dla nich inspiracją, aby pomyśleć rozwoju zawodowym w branży technologicznej i inżynieryjnej” – mówi Anna Budkevych, Program Manager w Amazon Development Center Poland, która razem z zespołem Ring koordynowała przebieg sesji na temat Raspberry Pi.   

Trenerzy, od lewej: Taras Gavrylenko, Anna Budkevych, Anna Jędryczko, Cezary Pawłowski, Marcin Kornalewski, Ewa Kolczyk i Barbara Halska

Obok Anny Budkevych, w ostatnich warsztatach ze strony ADCP uczestniczyli także Taras Gavrylenko, Software Development Engineer in Test, Marcin Kornalewski, Software Development Manager oraz Cezary Pawłowski, QA Engineer z zespołu Ring i Patryk Wierzbanowski, Software Development Manager pracujący na co dzień z Alexą. Jak podkreślają inżynierowie, programowanie uczy pomocnych w codziennym życiu kompetencji.   

“Programowanie uczy planowania i rozwiązywania problemów, co jest kluczowe dla młodych ludzi” – wskazuje Patryk Wierzbanowski, a Cezary Pawłowski dodaje, że praca w Ring to właśnie “projektowanie nowych rozwiązania na pojawiające się problemy, a wykorzystujemy do tego różne elementy inżynieryjne, od podstawowych technologii embedded po technologie AI”.   

“Girls Do Engineering” jako odpowiedź na potrzeby dziewczyn 

Warsztatom w Centrum Innowacji Amazon Development Center Poland (ADCP) w Gdańsku towarzyszyły spotkania z mentorami i mentorkami z ADCP. Ich rozmowy z dziewczynami pozwalają zaadresować dwa główne wyniki badania “Przesłania i bariery przy wyborze studiów inżynieryjnych i technicznych przez uczennice szkół ponadpodstawowych w Polsce”, przeprowadzonego przez Panel Ariadna w sierpniu br. Pokazało ono, że barierą przed podjęciem przez młode kobiety starań na kierunkach inżynieryjnych jest strach przed trudnymi studiami (8%). Pozytywnie na ich decyzje mogłoby wpłynąć natomiast poznanie bliżej potencjalnych miejsc pracy przed podjęciem nauki na kierunkach inżynieryjnych lub technicznych.  

Dlatego w IV edycji programu uczestniczki nie tylko pracują nad projektami, często o charakterze prospołecznym pod czujnym okiem inżynierek i inżynierów z Amazon Development Center Poland, ale także mają okazją wziąć udział w spotkaniach mentoringowych z wybranymi osobami. Dzięki temu dziewczyny mogą poczuć się nie tylko dobrze w świecie inżynierii, ale także tworzyć siostrzane przestrzenie współpracy w wybranych przez siebie specjalizacjach.  

Ewa Kolczyk z uczennicami

“Nasz program wyróżnia dostęp do mentoringu od młodych inżynierów i inżynierek z Amazon Development Center, którzy są czasami tylko kilka lat starsi niż same uczestniczki i pokazują im, na czym ta praca polega” – podkreśla Ewa Kolczyk, Senior Software Development Manager w ADCP w Gdańsku i inicjatorka programu Girls Do Engineering. “Moim zdaniem program Girls Do Engineering znakomicie pokazuje, jak firmy technologiczne mogą przybliżać świat zaawansowanych technologii” dodaje Barbara Halska, Nauczycielka Roku 2014, współautorka podstawy programowej z informatyki, promująca żeńskie klasy na kierunku technik informatyk i jedna z trenerek na warsztatach “Girls Do Engineering”.   

IV edycja programu “Girls Do Engineering” w ADCP stanowi znaczący krok w kierunku zwiększenia obecności kobiet w branży technologicznej. Poprzez praktyczne warsztaty, mentoring i inspirujące spotkania, program ten nie tylko rozwija umiejętności techniczne uczestniczek, ale także buduje ich pewność siebie i otwiera nowe ścieżki kariery.   

Gorąco zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej oraz poprzednich edycji programu i do śledzenia aktualności na blogu! 

Wspólne prace nad projektem

Kontakt

Kontakt do organizatora

Kontakt dla mediów

© 2023 Projekt strony internetowej wykonany przez: home.pl

Skip to content