Młode kobiety pokazują, że przyszłość technologii może być inna – bardziej różnorodna, dostępna i odważna. W siedzibie Amazon Development Center Poland w Gdańsku odbyła się gala finałowa V edycji programu Girls Do Engineering, organizowanego przez Amazon Development Center Poland we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło przedstawicieli świata edukacji, samorządów i biznesu – w tym Aleksandrę Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska, oraz Barbarę Stepnowską, dyrektorkę American Chamber of Commerce w Gdańsku.
Dziewczyny, które mają głos i pomysł
W ciągu kilku miesięcy uczestniczki programu – 50 uczennic trójmiejskich szkół średnich – pracowały nad technologicznymi projektami społecznymi. Podczas gali zaprezentowały 11 innowacyjnych rozwiązań, które dotyczyły m.in. zarządzania czasem, zdrowia psychicznego, świadomej konsumpcji i bezpieczeństwa cyfrowego. Część zespołów z powodzeniem włączyła w swoje prototypy integrację z Alexą.
Wszystkie pomysły powstały dzięki warsztatom z zakresu programowania, design thinking i pracy zespołowej oraz wsparciu mentorek i mentorów z Amazon i Cyfrowego Dialogu.
„Dziękuję Wam za pasję, energię i odwagę. Niech dzisiejsza uroczystość będzie celebracją przyszłości, w której kobiety w inżynierii nie są wyjątkiem – są standardem” – powiedziała Aleksandra Kodzik, starsza kierowniczka programów technicznych w Amazon Development Center Poland.

Wsparcie, które działa
Głos zabrała również Aleksandra Dulkiewicz, która od lat wspiera inicjatywę jako patron honorowy:
„Dziękuję wszystkim partnerom, dziękuję Wam, drogi Amazon, ale także wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, że ten program jest, trwa i się rozwija. Bardzo często jest tak, że łatwo jest zrobić coś jednorazowo, ale niewiele jest takich programów, które wymagają konsekwentnego wysiłku. Ten wysiłek naprawdę robi różnicę.”
Podczas gali nie zabrakło momentu szczególnego uznania dla uczestniczek – ceremonii wręczenia dyplomów, którą poprowadziły Aleksandra Kodzik, sponsorka programu z Amazon Development Center Poland, oraz Iwona Brzózka-Złotnicka, prezeska Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog z udziałem Prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Panel: Umiejętności jutra, kobiety dzisiaj
W ramach wydarzenia odbył się także panel dyskusyjny pt. „Umiejętności jutra, kobiety dzisiaj – dokąd zmierza świat inżynierii?”. W rozmowie udział wzięły:
- Barbara Stepnowska (American Chamber of Commerce, Gdańsk),
- Zuzanna Błażejewska (Cyfrowy Dialog),
- Barbara Halska (Cyfrowy Dialog),
- Julia Werbowy (uczestniczka V edycji GDE),
- a moderowała go Aleksandra Kodzik z Amazon Development Center Poland.
Rozmowa dotyczyła m.in. potrzeby budowania partnerstw między edukacją, biznesem i samorządem, a także wyzwań, które nadal stoją na drodze młodych kobiet do świata inżynierii.
„Myślę, że Politechnika Gdańska nigdy nie miała dwóch sal wypełnionych dziewczynami, tak jak podczas zajęć Girls Do Engineering. I to się zmienia – na naszych oczach” – podsumowała panel Barbara Halska, trenerka Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.

Przykład, który inspiruje
Podczas gali wspomniano również o sukcesach absolwentek programu. Jedną z nich jest Kinga Wysocka, która została laureatką Olimpiady Astronomicznej i w sierpniu 2025 r. będzie reprezentować Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki w Bombaju.
„Sukcesem jest ciekawa praca, nie tylko spektakularne wyniki” – dodała Aleksandra Kodzik.

Girls Do Engineering – program, który zmienia reguły gry
Girls Do Engineering to nie tylko projekt edukacyjny – to platforma realnej zmiany społecznej. Dzięki niemu młode kobiety zyskują wiedzę, wsparcie i przestrzeń do działania. Rekrutacja do VI edycji ruszy jesienią 2025 roku.